»Iščemo pa tudi možnosti, kako bi Italija, Slovenija in Hrvaška skupaj zavarovale zunanjo schengensko mejo.«
»Lahko se zgodi, da konec leta 2006 ali v začetku leta 2007 slovensko-hrvaška meja postane schengenska meja, kar je pogoj za ukinitev meje z Italijo, Avstrijo in Madžarsko. To pa pomeni, da bo Slovenija tudi kar zadeva policijskega nadzora vstopila na evropski zemljevid.«
»Da, odpiramo meje. Da, potovanje v Italijo, Grčijo in Hrvaško na primer bo znova mogoče.«
»Načeloma podpiramo vstop Hrvaške v schengensko območje, pri čemer želimo, da Hrvaška sprejme vse predpise, ki so potrebni, in pričakujemo, da bo glede na pripravo nemškega kompromisa to vprašanje v kratkem odprto in tudi rešeno. Predvsem pa pričakujemo od Hrvaške, da bo pozvala vse, ki so imeli pripombe na njihov vstop, da podajo dodatne pripombe in to čim prej rešimo.«
»Vključuje se država članica, ki bi potencialno lahko imela izjemne težave, ker nima dorečenih meja s svojimi sosedi. Anomalija bi bila v tem, da bi imeli schengensko mejo, ki bi bila nedorečena.«
»Vsi razumejo, da v primeru odprtja zunanje meje v eni schengenski državi to pomeni tveganje za vse. Vsaka članica tako ni odgovorna samo za svoje meje, temveč za celoten schengenski prostor.«
»Z vstopom Hrvaške v schengenski prostor smo premestili oziroma začasno napotili približno 1500 policistov, ki so prej opravljali naloge neposredno na meji.«
»Interes Slovenije je, da se schengenska meja v razumnem roku prestavi na mejo med Hrvaško in Srbijo.«
»Odprli smo vrata Evropi brez mej.«
»Vlada se zaveda, da za normalno delovanje schengenskega območja potrebujemo dobro varovane zunanje meje.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju